SI Program Core Values

The SI Program Serves To:

  1. Pursue light bulb moments
  2. Facilitate higher order thinking
  3. Exhibit transparency of thought process
  4. Empower through trust & teamwork
  5. Because for us, this is more than a job

Supplemental Instruction

 

 
Supplemental Instruction Program Description:

  • Supplemental Instruction (SI) is a program that targets courses that have a 30% DFW (D, F or withdrawal) rate.
  • SI Leaders are top UNT students who have received an A in the course that they work with.
  • Typically, SI Leaders hold 3 one-hour group study sessions per week.
  • On average, students who regularly participate in SI will earn one half letter grade higher than students who do not participate.
  • All students are welcome to attend SI sessions.  The session schedule may be found below.
  • Our program is not just for students who feel they are struggling.  SI Sessions are for EVERY student. Think of it as an hour or two of guaranteed study time.
  • Our SI Leaders are available to help all semester and are eager to provide assistance.  Plus, they're kind of awesome. 

Are you already an SI Leader? Click HERE for SI Leader Resources.


Interested in being a Supplemental Instruction Leader?

Learn More Here!


Looking for when your SI Session is? Feel free to attend other sections


The SI Schedule for Fall will be posted on August 31st


Fall 2015 Schedule:







Austin SimondsMUTH 2400.005

Brandon MooreMUTH 1500.002

Angela Yin PHIL 1800.005
Monday 9-9:50am GAB 317
Tuesday 11-11:50am ENV 120
Wednesday 9-9:50am ENV 190
Billy Poer PSCI 2300.001
Monday 1:30-2:30pm GATE 137
Tuesday 5-5:50pm SAGE 354
Thursday 5-5:50pm AUDB 212
Diane HusemannMUTH 1400.003

Leslie Kupetz MUTH 1400.001

Naly Wongbar PSCI 1050.001
Monday 11-11:50am AUDB 218
Monday 7-7:50pm SAGE 330
Thursday 3-3:50pm LANG 318
Kimberly Reid PSCI 1050.003
Monday 2-2:50pm SAGE 354
Wednesday 3-3:50pm WH 316
Friday 9-9:50am WH 218
Kelley Smith PSCI 1050.004
Tuesday 11-11:50am AUDB 218
Wednesday 5-5:50pm SAGE 330
Thursday 4-4:50pm SAGE 329
Audry Salvador PSCI 1050.006
Monday 11-11:50am AUDB 218
Tuesday 2-2:50pm WH 110
Thursday 1-1:50pm WH 214
Billy Poer PSCI 1050.007
Wednesday 4-4:50pm LANG 219
Thursday 12:30-1:20pm PHYS 116
Friday 12-12:50pm GAB 105
Grant Robertstad PSCI 1050.007
Monday 6-6:50pm WH 218
Tuesday 9-9:50am WH 218
Wednesday 3-3:50pm WH 321
Andrew Clement PSCI 1050.008
Tuesday 10-10:50am PHYS 12
Wednesday 2-2:50pm GAB 438
Thursday 4-4:50pm SAGE 231
Lourdes Schlapkohl PSCI 1040.003
Monday 2-2:50pm SAGE 355
Wednesday 12-12:50pm SAGE 356
Thursday 12:30-1:20pm PHYS 115
Jeanne-Anne Tye PSCI 1040.002
Monday 4-4:50pm LANG 222
Wednesday 5-5:50pm LANG 222
Thursday 4-4:50pm WH 221
Andrew Clement PSCI 1040.004
Monday 3-3:50pm SAGE 355
Wednesday 9-9:50am SAGE 329
Thursday 10-10:50am AUDB 202
Tola Adeniji PSCI 1040.004
Monday 5-5:50pm WH 218
Wednesday 11-11:50 AUDB 217
Tuesday 2-2:50 AUDB 201
William Lyman PSCI 1040.006
Tuesday 11-11:50am WH 111
Thursday 1-1:50pm WH 118
Friday 12-12:50pm WH 118
Abbey Gross PSCI 1040.006
Friday 9-9:50am SAGE 231
Monday 1-1:50pm BLB 090
Wednesday 12-12:50pm BLB 060
Alex Wilson PSCI 1040.008
Tuesday 2-2:50pm WH 118
Thursday 2-2:50pm BLB 075
Wednesday 4-4:50pm LANG 214
Imaan Adil PSCI 1040.008
Monday 3-3:50pm WH 216
Tuesday 2-2:50pm WH 214
Thursday 3-3:50pm WH 111
Chelsea Beeson PSCI 1040.009
Monday 11-11:50am LANG 301
Wednesday 5-5:50pm WH 120
Tuesday 11-11:50am AUDB 202
Tola Adeniji PSCI 1040.012
Monday 12-12:50pm PHYS 311
Tuesday 3-3:50pm LANG 217
Thursday 4-4:50pm WH 111
Ana Escobar PSCI 1040.013
Monday 4-4:50pm WH 118
Wednesday 4-4:50pm LANG 222
Thursday 2-2:50pm WH 313
Matthew Guzman PSCI 1040.014
Monday 4-4:50pm WH 110
Tuesday 3-3:50pm WH 218
Thursday 3-3:50pm WH 313
Sara Cagle PSCI 1040.109
Monday 12-12:50pm SAGE 356
Tuesday 1:30-2:20pm AUDB 217
Wednesday 2-2:50pm WH 213
Bryan Pineda EDEC 3613.005

Savannah Shafer BIOL 2302.001

Alyssa Krol CHEM 1410.001

Eric Babin CHEM 1410.002

Colton Lynn CHEM 1410.003

Dev Patel CHEM 1410.004

Veronica Redden CHEM 1410.005

Jamie Bui CHEM 1410.006

Kelsey Broussard CHEM 1410.007

Samir Prajapati CHEM 1410.008

Andrew Cardenas CHEM 1410.009

San Nguyen BIOL 1720.001

Dillion Medlock BIOL 1720.002

Dillion Blackshare BIOL 1720.004

Joseph Kennedy BIOL 1720.013

Salim Garza BIOL 1710.001
Monday 9:00 AM GAB 105
Wednesday 4:00 PM WH 118
Thursday 4:00 PM BLB 075
Spencer Bevers BIOL 1710.003
Monday 11:00 AM GAB 438
Wednesday 4:30 PM WH 118
Thursday 3:00 LANG 217
Masha Aziz BIOL 1710.005
Monday 1:00 PM GAB 310
Monday 3:30 PM GAB 317
Wednesday 4:30 PM GAB 317
Benji Frey BIOL 1710.006
Tuesday 2:50 PM LANG 402
Wednesday 2:00 PM AUDB 218
Thursday 2:30 PM CHEM106
Andrw Cardenas BIOL 1710.012
Monday 2:00PM BLB 155
Tuesday 3:30PM PHYS 116
Thursday 11:00 AM AUDB 218
Veronica Redden ANTH 1010.002
Mondays 12:00 PM WH 111
Tuesdays 12:30 PM LANG 319
Thursdays 5:00 PM LIFE A 106
Au'Janae Roberts ANTH 1010.810
Mondays 11:00 AM Online
Tuesdays 12:30 PM Online
Wednesday 6:30 PM Online
Jordan McConkey CHEM 1420.001

Jamie Bui CHEM 1420.002

Ryan Alonzo CHEM 2370.002

Masha Aziz CHEM 2370.003

Zach Beldon HIST 2620.001

Zach Beldon HIST 2620.002

Kim Moody HIST 2620.002

Kellie Nguyen HIST 2620.004

Hudson Ronck HIST 2620.004

Brecken Wellborn HIST 2620.005

Halle Carrasco HIST 2620.006

Victor Musasia II HIST 2620.007

Victor Musasia II HIST 2620.009

Veronica Dyke HIST 2620.010

Collin Perry MATH 1190.004

David Good MATH 1190.011

Veronica Redden ANTH 1010.002
Mondays 12:00 PM WH 111
Tuesdays 12:30 PM LANG 319
Thursdays 5:00 PM LIFE A 106
Au'Janae Roberts ANTH 1010.810
Mondays 11:00 AM Online
Tuesdays 12:30 PM Online
Wednesday 6:30 PM Online
Aaron Gill HIST 2610.001
Mondays 9:00 AM WH 216
Wednesday 9 AM WH 213
Wednesday 5 PM WH 215
Levi Grand HIST 2610.001
Mondays 11:00 AM LANG 223
Tuesdays 8:00 AM WH 218
Wednesday 1:00 PM LANG 305
Logan Stringer HIST 2610.002
Mondays 2:00 PM WH 213
Tuesdays 1:00 PM LANG 319
Wednesday 12:00 PM WH 111
Paige Behr HIST 2610.003
Wednesdays 4:30 PM WH 218
Thursdays 4:00 PM

Marisa Nowicki HIST 2610.004
Mondays 3:00 PM WH 222
Tuesdays 12:00 PM WH 218
Fridays 12:00 PM GATE 131
Ashley Gurney HIST 2610.005
Mondays 11:00 AM CURY 104
Wednesdays 9:00 AM WH 111
Thursdays 2:00 PM WH 111
Paige Behr HIST 2610.006
Tuesdays 5:00 PM BLB 080
Wednesdays 5:30 PM BLB 035
Thursdays 5:00 PM BLB 060
Kellie Krevosky HIST 2610.007
Mondays 10:00 AM WH 213
Tuesdays 4:00 PM WH 118
Wednesdays 10:00 AM WH 113
Veronica Dyke HIST 2610.008

Marissa Hines HIST 2610.009

Brenton Browne HIST 2610.010

Shayleigh Ward HIST 2610.010

Jessica Dodge HIST 2610.012

Levi Grand HIST 2610.012

Kenneth Hardcastle HIST 2610.013

Randa Franzen HIST 2610.014

Jared Peers HIST 2610.015

Kaylia SchunemannENGL 2220.001

Jake Greener ENGL 1310.075

Ethan M ENGL 1310.014

Jaymie Ticknor MATH 1680.220